Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Snaha WHO obmedziť spotrebu sladených nápojov

Dátum: Rubrika: Trendy

Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization, WHO) nalieha na vlády jednotlivých krajín, aby sa pripojili ku globálnej akcii s cieľom obmedziť spotrebu a tým aj zdravotné dopady sladených nápojov. Obmedzenie spotreby by sa malo realizovať prostredníctvom ich vyššieho zdanenia.

Ako sa uvádza v najnovšej správe WHO (Fiscal Policies for Diet and Prevention of Noncommunicable Diseases) zaoberajúcej sa uvedenou problematikou, vyššie zdanenie sladených nápojov môže znížiť ich spotrebu a tým znížiť výskyt obezity, cukrovky 2. typu a zubných kazov. Realizovanie fiškálnej politiky, ktorá by viedla k najmenej 20 % zvýšeniu maloobchodných cien sladených nápojov, by malo mať za následok proporcionálne zníženie ich spotreby.

Zníženie spotreby cukru

Znížená spotreba sladených nápojov by znamenala nižší príjem tzv. „voľných“ cukrov a kalórií celkovo, zlepšenie výživy a menej ľudí trpiacich na nadváhu, obezitu, cukrovku a zubné kazy. WHO uvádza, že „voľné“ cukry, čiže všetky monosacharidy (glukóza, fruktóza, galaktóza) a disacharidy (napr. sacharóza, čiže stolový cukor), pridávané do potravín výrobcami, kuchármi alebo spotrebiteľmi spolu s cukrami prirodzene sa vyskytujúcimi v mede, sirupoch, ovocných šťavách a stopercentných ovocných koncentrátoch, by nemali tvoriť viac ako 10 % z denného príjmu energie jednotlivca. Pre dospelého človeka, ktorý potrebuje 2 000 kcal denne, to zodpovedá okolo 200 kcal z voľných cukrov, čo predstavuje asi 50 g alebo 12 lyžičiek cukru.

Za kritický považuje WHO nielen príjem „voľných“ cukrov, ktoré sa pridávajú do potravín a nápojov a prirodzene sa vyskyt

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály