Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Spracovanie osobných údajov

Dátum: Rubrika: Poradňa

Je nutné v rámci ochrany osobných údajov vyžadovať súhlas pacienta na spracovanie jeho údajov v databáze nemocničného informačného systému? Z povahy práce poskytovateľa zdravotnej starostlivosti to vraj nevyplýva, ale poskytujeme predsa údaje poisťovniam ako tretej osobe a viacero životných poisťovní vyžaduje vypracovanie a odosielanie nálezov pre plnenie poistení s tým, že im vraj klient dal splnomocnenie, no my sme ho nikdy nevideli a pod.

Predmetom otázky je problematika poskytovania a sprístupňovania údajov zhromaždených o pacientovi pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Právne predpisy vyžadujú, aby sa pred zahájením zhromažďovania osobných údajov ozrejmil účel ich zhromažďovania, a aby sa zhromažďovali len na tento účel. Na rôzne účely je preto potrebné získať osobné údaje osobitne, pričom osobné údaje získané na rôzne účely nemožno združovať.

Údaje zhromaždené za účelom vedenia zdravotnej dokumentácie možno spracovávať len v súlade so záko

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály