Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Sú nízke mzdy rizikom pre zdravie?

Dátum: Rubrika: Trendy

V najnovšom čísle Journal of Occupational and Environmental Medicine, oficiálnom periodiku organizácie American College of Occupational and Environmental Medicine sa uvádza, že nízke mzdy zamestnancov by mali byť uznané ako skutočnosť, ktorá predstavuje ohrozenie ich zdravia.

Ako uvádzajú autori štúdie z University of California, J. Paul Leigh a Roberto De Vogli: „Zamestnanci zarábajúci nízke mzdy môžu byť vystavení vyššiemu riziku ochorenia a zranenia, než je to u zamestnancov, ktorí poberajú vyššie mzdy“. Autori vyjadrujú presvedčenie, že nízke mzdy by mali byť považované za jeden z psychosociálnych rizikových faktorov práce – podobne, ako príliš dlhá pracovná doba, vysoko namáhavá práca a pod. Aj keď nie sú ešte zrejmé všetky informácie o prepojení medzi nízkymi mzdami a nepriaznivými dôsledkami pre zdravie zamestnanca, väčšina hypotéz naznačuje, že najmenej časť zo zistených prepojení možno pripísať nízkym mzdám.

Nadväzovanie na sta

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály