Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Svetový deň darcov krvi 2016

Dátum: Rubrika: Trendy

Svetový deň darcov krvi sa slávi každoročne 14. júna, a to od roku 2004, s cieľom zlepšiť bezpečnosť a adekvátnosť národných krvných zásob tým, že podporuje zvyšovanie počtu bezpečných a dobrovoľných, neplatených darcov, ktorí krv darujú pravidelne. Deň je príležitosťou vyjadriť vďaku dobrovoľným darcom krvi, keďže tí robia spoločnosti neoceniteľnú službu bez akejkoľvek odmeny. Taktiež je potrebné podnietiť a podporiť aj ďalších ľudí, aby ich nasledovali.

Dobrovoľné bezpríspevkové darcovstvo krvi by malo výrazne vzrásť vo viac než polovici krajín sveta s cieľom zabezpečiť spoľahlivé dodávky bezpečnej krvi pre pacientov, ktorých život na tom závisí. Tým by sa dosiahli vytýčené ciele Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization, WHO) v tejto oblasti na rok 2020. WHO vyzýva všetky krajiny, aby rozvíjali transfúzne služby založené na úplných dobrovoľných bezpríspevkových darcovstvách krvi. V súčasnej dobe však iba 62 krajín získava takmer 100 % svojich vnútroštátnych krvných zásob z dobrovoľného a bezpríspevkového darovania krvi. Oproti tomu 34 krajín je stále závislých na rodinných darcoch a dokonca aj platených darcov vo viac ako 75 % prípadov zásobovania krvou.

„Krv nás všetkých spája“

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály