Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Neplatný súhlas podľa prechádzajúceho právneho stavu ako dôvod protiprávnosti konania
Dátum: Autor/i: JUDr. Tomáš Husovský , JUDr. Peter Franko, PhD. Rubrika: Právo
Úvaha článku smeruje k praktickému prípadu, ktorý autori pri výkone profesijnej praxe analyzovali. Predmetom článku je konkrétne analýza pojmov informovaný súhlas a protiprávnosť medicínskeho postupu v kontexte predchádzajúcej právnej úpravy poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Štruktúru článku tvoria tri obsahové piliere: požiadavky na poučenie pacienta a jeho informovaný súhlas do prijatia zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 576/2004 Z. z.“), následky absencie náležitého poučenia a informovaného súhlasu v podobe protiprávnosti konania a nakoniec zamyslenie sa nad otázkou bremena dokazovania. Každá z týchto častí poskytuje analýzu danej problematiky predovšetkým z optiky vnútroštátnej a medzinárodnej legislatívy a právnej vedy. Na záver článok dospieva k zisteniu, že vnímanie inštitútov informovaného súhlasu a lege artis poskytovania zdravotnej starostlivosti nemožno z dôvodu stručnej legislatívy obmedziť na formálnu rovinu, ale práve vďaka medzinárodným dokumentom možno zabezpečiť ich plné materiálne naplnenie.
Law in books vs. Law in action
Dôvod, ktorý nás viedol k napísaniu tohto článku, mal opäť raz svoj základ v reálnom živote. V tomto konkrétnom prípade síce nešlo o niečo nezvyčajné, no zodpovedať si zdanlivo jednoduchú otázku vyžadovalo hlbokú analýzu právneho stavu. Spor sa týkal poučovacej povinnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti voči pacientovi a jeho povinnosti získať pacientov informovaný súhlas. Žalovaná strana (poskytovateľ zdravotnej starostlivosti) tvrdila, že oba tieto predpoklady boli z jej strany splnené. Žalobca (pacient) naopak tvrdil, že tieto povinnosti boli splnené len formálne a nedostatočne. Žalobca navrhoval, aby súd z dôvodu tohto nedostatku vyhlásil konanie žalovanej strany za protiprávne. Keďže k namietanému konaniu došlo v roku 2003, posudzovalo sa podľa prechádzajúcej právnej úpravy (t. j. zákon č. 277/1994 Z. z o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov – ďalej len „zákon č. 277/1994 Z. z.“). [1] Predmetom súdneho sporu bolo vyriešenie nasledujúcich otázok:
- Je rozsah poučenia pred zákrokom dostatočný a možno podpis pacienta vyhodnotiť ako platne udelený informovaný súhlas?
- Pokiaľ nie, možno potom postup poskytovateľa považovať (z dôvodu absencie náležitého poučenia a informovaného súhlasu) za protiprávny?
- Kto je povinný preukazovať skutočnosť, že pacient bol poučený a udelil platný súhlas? Pacient ako žalobca? Poskytovateľ ako žalovaný?
Pre zodpovedanie prvej otázky bolo potrebné vedieť, ako malo vyzerať poučenie a získanie súhlasu v roku 2003 a následne porovnať ho s tým, ako poučenie a získanie súhlasu prebiehalo. Teda či právom kladené požiadavky boli materiálne naplnené.
Požiadavky pre poučenie pacienta a jeho informovaný súhlas do prijatia zákona č. 576/2004 Z. z. [2]
Legislatíva Slovenskej republiky
Zákon č. 277/1994 Z. z. ustanovoval [3], že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má osoba voči zdravotníckym pracovníkom a iným odborným pracovníkom v zdravotníctve právo nanáležité poučenie najmä
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.