Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Diagnostikovať vlastné vyhorenie...

Dátum: Rubrika: Trendy

Jedna z najnovších štúdií, ktorú na výročnej konferencii Britskej psychologickej spoločnosti (British Psychological Society) prezentovala doktorantka Marieke Ledingham, sa zaoberala problematikou syndrómu vyhorenia u tých, ktorí majú práve tento problém u ostatných diagnostikovať a liečiť, čiže u všetkých pracovníkov riešiacich problémy duševného zdravia (psychiatrov, psychológov, zdravotných sestier pracujúcich v tomto odbore, rôznych terapeutov, sociálnych pracovníkov, poradcov pre oblasť duševného zdravia a pod.).

Je všeobecne známe, že syndróm vyhorenia postihuje práve ľudí z rôznych asistenčných profesií, najčastejšie práve psychológov, psychiatrov, lekárov, zdravotné sestry, sociálnych pracovníkov atď. Ľudia pracujúci v týchto profesiách začnú trpieť únavou a poklesom výkonu, depresiami, úzkosťami, poruchami pamäte a sústredenia sa, poruchami spánku, rôznymi fyzickými ťažkosťami, tendenciou užívať rôzne psychoaktívne látky. Všetky podobné príznaky psychológovia a psychiatri dopodrobna ovládajú. Je však otázna ich schopnosť rozoznať vlastné vyhorenie, a ak už sú aj schopní si tento syndróm na sebe spoznať, musia ešte zvádzať vnútorný boj, keď sa s tým majú priznať verejne svojim blízkym a kolegom.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály