Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Predpisovanie liekov sestrou

Dátum: Rubrika: Poradňa

V súčasnom období sa v lekárskej oblasti často možno stretnúť so situáciou, kedy zdravotné sestry vydávajú chronickým pacientom, ktorým sa pravidelne niekoľko rokov predpisujú tie isté lieky, lekárske predpisy samostatne bez vyšetrenia pacienta lekárom, niekedy dokonca, bez fyzickej prítomnosti lekára. Na základe skúseností pacientov možno konštatovať, že najčastejšie k tejto situácii dochádza v súvislosti so všeobecnými lekármi.

Zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. v ust. § 119 a § 120 jednoznačne vymedzuje subjekty oprávnené predpisovať humánne lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, a ich zodpovednosť, a to formuláciou „...predpisovať je oprávnený lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť. Lekár je povinný riadne a čitateľne vyplniť lekársky predpis. Za jeho úplnosť a správnosť nesie zodpovednosť...“ Vychádzajúc z uvedeného uvádzame, že vystavenie lekárskeho predpisu zdravotnou sestrou je v rozpore so zákonom.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály