Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Sedavá práca v kancelárii súvisí s vysokým krvným tlakom

Dátum: Rubrika: Trendy

Administratívni pracovníci, ktorí trávia sedavou prácou v kancelárii dlhé hodiny, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať vysoký krvný tlak vrátane typu, ktorý môže byť počas rutinného lekárskeho vyšetrenia nezistený. Tvrdí to nová štúdia uverejnená v časopise Americkej kardiologickej asociácie (American Heart Association) – Hypertension.

Vysoký krvný tlak postihuje takmer polovicu Američanov vo veku 18 a viac rokov a je hlavným faktorom pre viac ako 82 000 úmrtí ročne. Približne 15 až 30 % dospelých v USA má typ, ktorý sa nazýva maskovaná hypertenzia. To znamená, že ich hodnota krvného tlaku je počas návštevy u lekára normálna, ale hodnota ich tlaku sa zvyšuje počas špecifickej činnosti, napríklad počas záťaže v práci.

Hrozba vysokého tlaku

V novej štúdii, ktorú realizoval kanadský výskumný tím, bolo zaradených viac ako 3 500 administratívnych zamestnancov troch verejných inštitúcií v kanadskom Quebecu. Tieto inštitúcie všeobecne poskytujú poisťovacie služby širokej verejnosti a zväčša ide o sedavé zamestnanie. V porovnaní s kolegami, ktorí pracovali menej ako 35 hodín týždenne pre nich platilo, že:

  • práca 49 alebo viac hodín týždenne súvisela so 70 % vyššou pravdepodobnosťou maskovanej hypertenzie a 66 % vyššou pravdepodobnosťou trvalého vysokého
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály