Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Stres na pracovisku je spojený s rizikom porúch srdcového rytmu

Dátum: Rubrika: Trendy

Stresujúca práca je spojená s vyšším rizikom poruchy srdcového rytmu nazývanej fibrilácia predsiení, tvrdí najnovší výskum zverejnený v European Journal of Preventive Cardiology (Európskom vestníku preventívnej kardiológie), časopisu European Society of Cardiology (Európskej kardiologickej spoločnosti).

Najnáročnejšie pracovné miesta sú psychologicky náročné a dávajú zamestnancom len malú kontrolu nad tým, čo sa deje na ich pracovisku, napríklad vodiči autobusov, príslušníci bezpečnostných zložiek a predovšetkým ľudia pracujúci v zdravotníctve, ako lekári a zdravotné sestry, sú často vystavovaní nečakaným situáciám, ktoré je potrebné okamžite riešiť. Podobne stresujúca práca je aj na montážnej linke, kde sú zamestnanci často vystavovaní časovým tlakom, monotónnej práci s malými možnosťami oddychu.

Stres je rizikom fibrilácie predsiene

Zverejnený výskum vo svojich záveroch uvádza, že stres pri práci bol spojený so 48 % vyšším rizikom výskytu fibrilácie predsiene. Fibrilácia predsiene je najčastejšou poruchou srdcového rytmu (arytmia srdca). Symptómy zahŕňajú búšenie srdca, slabosť, únavu, pocity omámenia, závrat a dýchavičnosť. Fibrilácia predsiene spôsobuje 20 % až 30 % všetkých mŕtvic a zvyšuje riziko predčasného úmrtia.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály