Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Súčasný stav eutanázie v Belgicku

Dátum: Rubrika: Trendy

O problematike eutanázie sa neustále vedie zložitá diskusia nielen medzi odborníkmi v oblasti medicíny, ale aj medzi širokou verejnosťou, kde proti sebe často stoja nezmieriteľné tábory na jednej strane obhajujúce možnosť slobodného rozhodnutia ohľadom ukončenia svojho života, na druhej strane upozorňujúce na možnosť jej ľahkého zneužitia a neprijateľnosti z hľadiska morálnych, etických a náboženských princípov.

Belgicko bolo jednou z prvých krajín, ktoré v roku 2002 umožnilo pacientom s nevyliečiteľnými chorobami požiadať o eutanáziu – tzv. „lekármi asistovanú smrť“. Vzhľadom na to, že od prijatia zákona prešlo už takmer štrnásť rokov, sú belgické praktické skúsenosti veľmi zaujímavé pre odborníkov zaoberajúcich sa problematikou eutanázie. Od roku 2014 dokonca Belgicko umožnilo eutanáziu aj detským nevyliečiteľne chorým pacientom.

Celosvetovo legalizovali eutanáziu len Holandsko, Belgicko, Kolumbia a Luxembursko, v ktorých lekár ukončí život človeka zvyčajne podaním liekov – barbiturátov. Vo Švajčiarsku, Nemecku, Japonsku a Kanade je legálna lekárom asistovaná samovražda, kde posledný úkon vykonajú pacienti sami. V Spojených štátoch je umieranie za asistencie lekára legálne len v piatich štátoch – Oregone, Vermonte, Washingtone, Kalifornii a Montane.

Pohľad na belgickú prax

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály