Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Úskalia zavádzania elektronického zdravotníctva

Dátum: Rubrika: Očami lekára

Od januára 2018 by malo byť na Slovensku zavedené elektronické zdravotníctvo, ktoré sa bude volať e-Health alebo e-zdravie. Existujú však niektoré veľmi závažné skutočnosti, ktoré môžu, podľa môjho názoru, buď spomaliť alebo dokonca úplne zastaviť jeho plánovaný nábeh. V článku nebudeme písať o jeho výhodách, ale skôr o tom, aké nástrahy striehnu na tých, ktorým je projekt určený, teda na zdravotníkov a pacientov.

Začiatky elektronického zdravotníctva na Slovensku siahajú do roku 2008. Odvtedy sa jeho zavedenie niekoľkokrát posúvalo, na projekt sa minulo niekoľko desiatok miliónov eur a stále nie je isté, či vôbec bude „spustený“ podľa plánu. Mnohí odborníci z praxe tomu neveria a znova sa šíria hlasy, že to nebude tak, ako sa plánovalo, ale že projekt bude fungovať len v obmedzenom režime. Nech tomu bude akokoľvek, v každom prípade je zrejmé, že máme druhú polovicu roka a nie je isté, či sa za tých pár mesiacov stihnú aspoň minimalizovať riziká jeho zavádzania, ktoré poznáme už teraz.

Povinnosť alebo dobrovoľnosť?

Slovenská legislatíva pojem „dobrovoľnosť“ v tomto smere zatiaľ nepozná. Povinnosť pripojiť sa do systému elektronického zdravotníctva má podľa zákona č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 153/2013 Z. z.“) každý zdravotnícky pracovník, resp. každé zdravotnícke zariadenie. Zmeniť povinnosť na dobrovoľnosť by bolo na úvod, kým systém bude fungovať, vhodným riešením. Koľko by toto prechodné obdobie malo trvať, resp. či by sa malo zohľadniť, že niektorí poskytovatelia by nemuseli byť pripojení vôbec, je na zváženie. Dôvodov na takéto „mäkšie“ riešenie je viac, tu sú niektoré z nich.

Vysoký vek individuálnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti

Nie je žiadnou novinkou, že priemerný vek všeobecných lekárov na Slovensku vysoko prekračuje hranicu 50 rokov. Výnimkou nie sú ani 70-roční, ba dokonca aj 80-roční všeobecní lekári. V každom okrese sa ich nájde zopár, v niektorých sa ich počet blíži k desiatim a ak by so zavedením elektronického zdravotníctva odišli do dôchodku, čo reálne hrozí, znamenalo by to sťaženie poskytovania primárnej zdravotnej starostlivosti v niektorých okresoch. Výnimkou však nie sú ani niektoré špecializácie (reumatológia, endokrinológia, alergológia a iné). Stačí, aby v okrese, kde je takýto odborník sám a vo vyššom veku, ktorého nemá kto nahradiť, následkom zavedenia e-zdravia odišiel do dôchodku

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály