Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Viac ako 80 % pacientov s COVID-19 má nedostatok vitamínu D - jeho nedostatok bol rozšírenejší u mužov

Dátum: Rubrika: Trendy

Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.

Chcem prístup zdarma

Máte už predplatné? Prihláste sa.

Viac ako 80 % z 200 pacientov s COVID-19 v nemocnici v Španielsku má nedostatok vitamínu D, vyplýva z novej štúdie publikovanej v časopise Endocrine Society›s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Vitamín D je hormón, ktorý produkujú obličky a ktorý reguluje koncentráciu vápnika v krvi a ovplyvňuje imunitný systém. Nedostatok vitamínu D súvisí s rôznymi zdravotnými problémami, aj keď stále prebiehajú výskumy, prečo tento hormón ovplyvňuje iné systémy tela. Mnohé štúdie poukazujú na priaznivý účinok vitamínu D na imunitný systém, najmä pokiaľ ide o ochranu pred infekciami.
"Jedným z prístupov je identifikácia a liečba nedostatku vitamínu D, najmä u vysoko rizikových osôb, ako sú starší ľudia, pacienti s komorbiditami a obyvatelia domovov ošetrovateľskej starostlivosti, ktorí sú hlavnou cieľovou populáciou pre COVID-19," uviedol spoluautor štúdie José L. Hernández, Ph.D., z University of Cantabria v Santander v Španielsku. "Liečba vitamínom D by sa mala odporúčať pacientom s COVID-19 s nízkou hladinou vitamínu D cirkulujúcou v krvi, pretože tento prístup môže mať priaznivé účinky na pohybový aparát a imunitný systém."
Vedci zistili, že 80 % z 216 pacientov s COVID-19 v nemocnici Universitario Marqués de Valdecilla malo nedostatok vitamínu D a muži mali nižšie hladiny vitamínu D ako ženy. Pacienti s COVID-19 s nižšími hladinami vitamínu D mali tiež zvýšené sérové hladiny zápalových markerov, ako sú feritín a D-dimér.
Prevzaté a redakčne upravené z: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/10/201027092216.htm

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály