Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Online časopis

Obstarávanie lekárskych prístrojov z hľadiska daňovej uznateľnosti

Dátum: Rubrika: Poradňa

Vykonávam činnosť lekára v súkromnej ambulancii. Keď si kúpim nový prístroj na meranie EKG, ako ho budem odpisovať? Ako často si môžem zakúpiť ten istý alebo iný prístroj?

Vykonávam činnosť lekára v súkromnej ambulancii. Keď si kúpim nový prístroj na meranie EKG, ako ho budem odpisovať? Ako často si môžem zakúpiť ten istý alebo iný prístroj?

Predovšetkým  treba uviesť, že žiadny zákon či iný všeobecne záväzný predpis nepredpisuje, ako často si môžete obstarať nový prístroj potrebný k výkonu svojej lekárskej činnosti. To platí aj pre oblasť účtovníctva a daní. Pokiaľ k výkonu svojej činnosti tento prístroj na EKG alebo akýkoľvek iný prístroj potrebujete, prípadne máte potrebu využitia viacerých (aj rovnakých) prístrojov, môžete si ho zaobstarať. Je len na vás, ako dokážete preukázať základnú podmienku daňovej uznateľnosti obstarania tohto  majetku – t. j., že uvedený majetok je používaný na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov. Nikto nemôže spochybňovať množstvo takto obstaraných prístrojov, či periodicitu ich doplňovania alebo výmeny, pokiaľ to vaša činnosť vyžaduje.

Prístroj EKG (za predpokladu, že pôjde o hmotný majetok odpisovaný, t. j. s obstarávacou cenou nad 1 700 eur – pre platiteľa identifikovaného pre DPH ide o cenu bez DPH, pre neplatiteľa ide o cenu s DPH) patrí pod kód Klasifikácie produktov podľa CPA č. 26.6.:

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály